Na piątym spotkaniu Zamorskiego Klubu Czytelniczego rozmawialiśmy o Maryse Condé, pisarce frankofońskiej pochodzącej z Gwadelupy.
Przeczytaliśmy jej powieść pt. „Ja, Tituba, czarownica z Salem” (fr. „Moi, Tituba, sorcière… Noire de Salem”, przeł. Krystyna Arustowicz), która ukazała się w Polsce w 2007 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B.
Maryse Condé – ur. 1937, jedna z najwybitniejszych pisarek francuskich z byłych kolonii, literaturoznawczyni.
Autorka powieści, sztuk teatralnych, książek dla dzieci i licznych publikacji naukowych, laureatka m.in. Nagrody Akademii Francuskiej (1988) i Nagrody Marguerite Yourcenar (1999). Urodzona w Gwadelupie na Karaibach, po ukończeniu studiów na Sorbonie pracowała w Gwinei i Senegalu jako nauczycielka oraz w Institute of Language w Ghanie, później w Londynie dla BBC oraz we Francji i USA jako wykładowczyni uniwersytecka. Zadebiutowała powieścią „Hérémakhonon” (1976), sławę przyniosła jej dwuczęściowa saga „Ségou” (1984–1985), która we Francji stała się bestsellerem. „Ja, Tituba, czarownica z Salem” (1986) została nagrodzona m.in. „Le Grand Prix Littéraire de la Femme” (1986).
Źródło biogramu: okładka książki Maryse Condé, „Ja, Tituba, czarownica z Salem”, przeł. Krystyna Arustowicz, W.A.B., 2007.